Christiansgave ligger midt imellem Vedbæk og Rungsted med et ben i hver by. Hvor Vedbæk er den hyggelige og charmerende kystby med forretninger, fiskerne i havnen og strand og vinterbadere, er Rungsted Havn byen i Rungsted. Her er lækre butikker, trendy caféer og masser af gode restauranter og spisesteder i alle klasser. Fra Christiansgave er der bare 2 kilometer til indkøb og Rungsted Golfklub, som har en af Danmarks bedste parkbaner.
Beliggenheden kombinerer ro og natur med nærhed til hverdagens fornødenheder. Grundejerforeningen råder over en del af stranden med egen badebro få meter fra huset.
Hovedhuset i Christiansgave er, hvad det er: en gave fra fortiden til bygherre Christian Messerschmidt. Det er opført i 1918 som landsted i et stort parkanlæg lige ned til stranden og vandet i Øresund. I dag er Christiansgave derfor også de 49 rækkehuse, som ligger på begge sider af Strandvejen. De er bygget som lejeboliger i 1956, og blev til ejerboliger i 1976. Christiansgave, som vi kender det i dag, begyndte som ét hovedhus, og sikken udsædvanlig gave Christiansgave med tiden er blevet. 108 år efter ligger Christiansgave stadig i første række til vandet med en privat badebro, der går 100 meter ud i Øresund.
Dette attraktive kædehus fra 1956 indeholder 126 m2 bolig + 46 m2 højloftet kælder. Desuden 8 m2 garage der evt. kunne inddrages i beboelsen. Med sit funktionelle etplanslayout henvender huset sig især til det modne publikum eller seniorer, som også får glæde af en god grundejerforening med strandret og privat badebro.
Grunden er på 359 m2, hvor den ugenerede gårdhave har sol hele dagen.
Huset indeholder: Entré med indbyggede garderobeskabe, stor opholdsstue med udgang til terrasse og dejlig udsigt til Øresund, spisestue i forbindelse med det åbne køkken, TV-stue med stort flot vinduesparti ud mod de åbne fællesarealer, 2 soveværelser samt karbadeværelse. Højloftet kælder med store disponible rum.
Ring for privat fremvisning eller mød os på åbent hus md tilmelding.
Velkommen til Christiansgave 43.