Landejendom med god staldbygning, ridehal og ridebane. Her er 125 kvm. bolig + 32 kvm indbygget udestue samt lejlighed i udbygningen.
Fin ejendom med gode muligheder for hestehold. Her er en bolig der løbende er moderniseret og med en skøn stor udestue samt et fint jordtillæggende med jordstykke til dyr samt ridebane. Boligen er siden 2020 moderniseret med bl.a. nyt tag på stuehuset og ny indrettet lejlighed i udbygningen.
Boligen er i grundplan indrettet med ( der er gulvvarme i hele grundplan):
- Entre' med klinkegulv med gulvvarme.
- Flot køkken med mange elementer i hvid højglans, .
- Alrum i åben forbindelse med køkken og stue. Fra alrummet er der udgang til udestue i absolut boligkvalitet.
- Skøn stue med lyst klinkegulv, og nyere brændeovn.
- Stort lyst badeværelse med hvide fliser til loft, bruseniche og bord-/skabsarrangement
1. sal med:
- Repos/kontor.
- Soveværelse med faste skabe.
- 2 gode værelser med faste skabe.
Dejlig udestue på 32 kvm. med lyst klinkegulv med gulvvarme.
Kælder med 3 disponible rum
I udbygningen er der indretttet en fin lejlighed ( ikke boligareal) som indeholder
- toilet
- 2 disponible rum med laminatparket
Staldbygning på 430 kvm. med bl.a. 4 gode store hestebokse, opvarmet sandelrum, vaskeplads med varmt vand og fyrrum.
Maskinhus på 300 kvm. er pt. udnyttet til ridehal.
Grunden på 17.600 kvm. er meget velegnet til et mindre hestehold, idet der er hestefold lige ved ejendommen. Endvidere er der en dejlig have.
Stenderup/Krogager har et godt sammenhold blandt indbyggerne, byder bl.a. på folkeskole, børnehave, købmand mv. Afstand til Grindsted er ca. 10 km., ca. 24 km. til Billund.