- Fredeligt kvarter centralt i Ølstykke
Selvom byggeåret for denne villa siger 1978, kan I glæde jer til en tidssvarende og fuldendt boligoplevelse på Bellisvej 10 i Ølstykke. Villaen er løbende opdateret i gode materialer, og med fire værelser, to badeværelser samt et ekstra toilet er boligen overordentligt godt rustet til børnefamiliens hverdag. Man har energioptimeret huset med jordvarme, og I får desuden en både nydelig og nem have med en sydvendt terrasse.
Men for de fleste begynder boligjagten med beliggenheden, og her tager Ølstykke godt imod jer. I får hjemme centralt i Blomsterkvarteret – endda ganske tæt på stien, som sørger for en hurtig genvej til Børnehuset Karmsten og til de smukke naturområder ved Skenkelsø Sø. Derudover har I kun halvanden kilometer til faciliteter som Maglehøjskolen, indkøbsmuligheder og S-togsstationen.
Med så fin en beliggenhed er der derfor lidt at leve op til, men villaen består til UG. Gule murstensfacader og træværk i kontrastfarverne sort og hvid sørger for et pænt førstehåndsindtryk – et indtryk, som den pæne indkørsel i herregårdssten bidrager til. Indkørslen ender i en muret garage på 32 gode kvadratmeter, men man har også sørget for ekstra plads til parkering foran huset.
Indenfor er de 170 m2 mere end rigeligt til de fleste familier, og indretningen er praktisk opdelt med naturlige afdelinger til forældre og børn. Sammen med bryggerset finder I de tre børneværelser og det ene badeværelse, mens entréen i modsatte ende af huset skaber forbindelse til forældreafdelingen med eget bad. Ved entréen ligger også det lille, fine gæstetoilet med blomstermønstrede klinker – ét af husets få originale indslag. Enderne samles i det udfoldede opholdsområde, som favner køkkenet, spiseafsnittet og hele to stuer. Afdelingen er lys, og køkkenet bidrager til den lette atmosfære med hvide, grebsfri elementer og træbordplade. Den ene stue har endda pejseindsats for hyggens skyld.
I sommermånederne er den store terrasse på sydsiden af huset et stort aktiv, og tagudhænget er ekstra bredt, så en betragtelig del af terrassen faktisk er overdækket. Baghaven er privat, og selvom flere blomsterbede bidrager med farve og liv til udeområderne, er haven på ingen måde et tidskrævende bekendtskab.
Kom med på en fremvisning – kontakt os med det samme.