Nyhed

Ærtetoften 6, Ganløse, 3660 Stenløse

137 m2 villa

Kontant 2.795.000 kr.

Etplansvilla i Ganløse – renovering eller nybyg


- En nærmest perfekt adresse på roligt, lukket vænge i udkanten af byen

To typer købere vil finde lykken på Ærtetoften 6. I første omgang er der jer, som drømmer om at sætte skik på en klassisk 60’er-villa med alt, hvad det indebærer af moderne inventar og gentænkte planløsninger. Og mere ironisk henvender huset sig også til jer, der faktisk ikke er specielt interesserede i huset. Her er det i stedet adressen i Ganløse, der trækker, og I får en unik mulighed for at bygge nyt i et yderst attraktivt lokalområde.

For der er ingen tvivl om, at huset ligger aldeles glimrende. Vejen ligger i de små villakvarterer i den østlige del af byen, som blomstrede op i løbet af 60’erne og 70’erne. Det var her, Ganløse fandt sin nuværende størrelse, og selvom flere småkvarterer er kommet til siden, er det stadig en rigtig landsby, I flytter til.
Knap 3.000 mennesker bor på indersiden af byskiltet, og det er der heldigvis også andet, der gør. Tag eksempelvis købmanden, skolen og de lokale daginstitutioner, som tilsammen bærer størstedelen af det, der skal til for at kalde et område for familievenligt. Og dét er Ganløse unægteligt. Grønne områder findes både uden for og i byen, hvor I kan spadsere over Grønningen og forbi byens gadekær, når I skal handle ind.
Når man køber bolig, får man aldrig bare en samling af mursten, mørtel og beton. Her får I også muligheder – og masser af dem. Det oprindelige hus fra 1968 er opført i gule mursten, som kan vandskures, hvis I savner et mere tidssvarende udtryk. Også den tilhørende garage er opført i mursten, og mens de 15 m2 måske er i underkanten til moderne familiebiler, er arealet perfekt til opbevaring af materiel, mens I renoverer eller bygger.
I sin nuværende form spænder boligen over 137 m2, og etplansvillaen har en helt typisk indretning. Den ene side af huset byder på fire ensartede værelser, og I finder desuden et badeværelse og et gæstetoilet. Sidstnævnte kan udvides til et decideret badeværelse, og i det hele taget er der fremragende muligheder med planløsningen. Eksempelvis kan I åbne op mellem køkkenet og stuen, så I får endnu mere ud af det fremragende lysindfald, der kendetegner boligen. Endelig har I også et bryggers – praktisk placeret lige ved indgangspartiet.

Velkommen på Ærtetoften.

5Antal rum
1968Byggeår
2Antal toiletter
736 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

2.795.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

3.594 kr.

Udbetaling

140.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

15.284 / 12.220 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Mattis Beudeker

home Stenløse - Ølstykke - Jyllinge

Ejendomsmægler, MDE

mattis@home.dk

70 10 10 14

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder