Kort afstand til skole, indkøb samt fantastisk natur
På den lukkede vej Skibsbroen i Skibet, finder man denne moderne , totalrenoveret og direkte indflytningsklare villa. Villaen er opført i 1972 og nøgleordene er høj moderniseringsgrad, lyse opholdsrum, masser af plads og god planløsning.
Skibet er kendetegnet ved smuk natur og et godt lokalsamfund. Ved en kort gåtur fra ejendommen rammer man Bindeballestien, som snor gennem Vejle Ådal, og ligeledes tjener som en sikker cykelsti til Vejle Centrum. I Skibet finder man yderligere en god skole, Rema 1000 og en særdeles velfungerende idrætsforening.
I år 2021 gennemgik villaen en totalrenovering, hvor hele ejendommen fik en tur med gennemtænkte løsninger samt et utrolig godt materialevalg. Her kan bl.a. nævnes nyt betontag, træ/alu vinduer, nyt køkken, badeværelser og meget mere. Yderligere er der blevet lagt fjernvarme ind samt etableret gode udenomsarealer.
Når du træder ind i villaen bliver du mødt af en præsentabel entré, som leder videre ud i en fordelingsgang. Fra fordelingsgangen er der adgang til en garderobe, et værelse, et badeværelse samt et stort soveværelse.
Fra fordelingsgangen er der ligeledes adgang til villaens hjerte, nemlig køkken alrummet. Her bliver du budt velkommen af yderst sammenhængende arkitektur, som binder hele opholdsrummet sammen. Ved køkkenet finder du god spiseplads og nedgang til en opholdsstue med udsigt til natur samt udgang til terrasse.
I underetagen finder du et stort multirum med et væld af muligheder, 2 gode værelser, yderligere et badeværelse, 2 opbevaringsrum samt et praktisk bryggers.
Til villaen hører en grund på hele 1310m² som byder på en nem have, hyggelige terrassemiljøer, 3 redskabsrum mm.
Alt i alt en villa som skal opleves!