Der er ingen tvivl om, at lejlighedspriserne er kommet op i de ’højere luftlag’. Sammenholdt med de stramninger i kreditvurderingen, der blev indført fra årsskiftet, har det afgjort påvirket købernes evne til at handle – ikke mindst i hovedstadsområdet, som tegner sig for 70- 80 % af alle landets lejlighedshandler.
Alligevel viser homes ejerlejlighedsprisindeks, at priserne er steget fra marts til april: 2,1 procent fra marts til april (sæsonkorrigeret) – når man måler prisudviklingen som et tremåneders glidende gennemsnit.
”Det er især de unge singler og familier, der mærker de skærpede krav til økonomien, mens for eksempel forældrekøberne bedre kan agere i markedet, ” siger boligmarkedsanalytiker Henrik Jensen fra home.
Også de nyopførte boligprojekter er påvirket af de nye regler. Ikke så meget liebhavermarkedet hvor køberne har økonomisk råderum, men det påvirker det, som vi kan kalde ’rugbrødsmarkedet’, hvor boligerne typisk henvender sig til for eksempel et yngre, rimelig nyuddannet par med et barn og måske et på vej.
Når kvadratmeterpriserne alligevel stiger i både København og Aarhus, skyldes det til dels, at det er de lidt mindre lejligheder, der er mest efterspurgte og fylder mere af salget i år sammenlignet med sidste år.
Eksempelvis er de solgte lejligheder i København i snit 4 kvm mindre i årets første fire måneder end i de samme måneder sidste år. Det siger også noget om købernes formåen i det aktuelle marked, at de køber mindre lejligheder. Budgettet rækker ganske enkelt ikke til mere, forklarer home.
Da kvadratmeterprisen typisk er højere for de mindre lejligheder, er det med til at trække gennemsnittet pr. kvadratmeter op. Vi har ligeledes set, at der er flere forældrekøb i år, der typisk går efter netop disse lejligheder.
I Aarhus går køberne i større grad efter lejligheder med god, central beliggenhed, og det trækker også kvm-prisen op.
Læs mere om priserne på lejligheder her
Læs også: "Boligmarked med forvirrende signaler i april" her