Forældrekøb af andelsbolig
Hvilke fordele og ulemper er der ved at købe en andelsbolig som forældrekøb? Få overblikket ved at klikke her.
31. august 2020
De unge søger nye fællesskaber, når de ’flyver fra reden’. Seks ud af ti flytter sammen med nogen, når de flytter hjemmefra.
En stor spørgeundersøgelse, som analyseinstituttet YouGov har gennemført for ejendomsmæglerkæden home blandt 18-25-årige, viser, at knap hver 3. af de unge flytter sammen med en kæreste/partner, når de forlader mors og fars kødgryder, hver fjerde flytter sammen med en ven – på moderne dansk en ’roomie’ - mens 6 % flytter sammen med andre.
I alt er det seks ud af ti, der bytter livet i familien ud med et andet fællesskab.
Resten svarer, at de ikke flyttede sammen med nogen.
Ifølge ejendomsmæglerkæden home er det ganske fornuftigt af de unge at bo flere sammen – både socialt og økonomisk.
”Det modvirker ensomhed, og du har nogen at dele udgifterne med, når du ikke skal stå for det hele selv,” siger Henrik Hauthorn Jensen, der er boligmarkedsanalytiker i home.
Undersøgelsen viser også, at næsten fire ud af ti flytter 50 km eller mere, når de forlader hjemmet – typisk for at studere i en af landets største byer.
Nogle af de unge flytter i en såkaldt forældrekøbslejlighed, hvor de bor til leje hos deres forældre. Her ser ejendomsmæglerne også, at flere ønsker at dele en lejlighed med en ven eller en studiekammerat
”Der er stor efterspørgsel på lejligheder, der er gode at dele, hvor de unge kan få hvert sit eget værelse og optimalt også et fællesrum. Så er der både nogen at vende dagens oplevelser med og at dele huslejen med,” siger Henrik Hauthorn Jensen.
En beregning fra Realkredit Danmark og home viser, at det er billigere at bo to i en lejlighed på 80 kvm frem for alene i en lejlighed på 50 kvm.
YouGov har på vegne af home spurgt 1.067 unge i alderen 18-25 år om det at flytte hjemmefra.
I snit er danske unge ca. 21 år, når de flytter hjemmefra, oplyser Danmarks Statistik.
Foto: Palle Skov
Læs også:
Det koster forældrekøb i København, Aarhus, Odense og Aalborg