- Godt område med grønne fællesarealer og få minutters gang til Egedal Station
Et byområde er aldrig helt færdigt, og med udviklingen af Landskabsbyen har dette halve dobbelthus faktisk fået en endnu mere privilegeret placering i Ølstykke. Desuden taler boligens indretning sit tydelige sprog med lyst, tidløst inventar, mens den fleksible planløsning spænder over 120 m2 i halvandet plan – og dét med en meget høj udnyttelsesgrad.
Her er ikke noget, der mangler, så boligen er kort sagt klar til indflytning. Ovenikøbet får I et relativt moderne hus fra 2003, og udenfor møder I et pænt byggeri, hvor røde murstensfacader bliver komplementeret af hvide døre, vinduesrammer og udhæng. På sydsiden af huset finder I en carport til bilen, og de 24 m2 rummer endda et lille redskabsskur.
Som indgangsparti får I en pæn entré med klinkegulv, men I kan også bruge bryggerset, som er udstyret med god skabsplads samt plads til vaskefaciliteter. Et badeværelse er ganske praktisk placeret ved entréen, men derudover byder stueplan på gode, udfoldede opholdsrum. Den samlede afdeling består af en rummelig stue i åben forbindelse til køkkenet, som er udført med hvidt, grebsfrit inventar, der fremstår i god stand.
Lysindfaldet er ligeledes værd at hæfte sig ved, og endelig går turen til første sal, der er indrettet som værelsesafdeling. Her lyder udgangspunktet på to gode værelser, og dertil kommer en god repos, der – i både princip og praksis – fungerer som bonusstue. Skulle I dermed få brug for et tredje værelse, kan I nemt sætte en skillevæg op. Ikke mindst er også førstesalen forsynet med et badeværelse, der fremstår lige så nydeligt som resten af boligen.
Den tilhørende grund er ydermere på 270 m2, så det passer lige præcis med, at I kan få udeområder på begge sider af huset. Mod vejen er fliseterrassen afskærmet af en høj hæk, og bag huset får I en stor, overdækket fliseterrasse. Lidt plæne, buske og bede skal I naturligvis heller ikke snydes for, og den vestvendte orientering er en fin sidegevinst.
Umiddelbart nord for ejendommen ligger et parklignende fællesareal, og det er skønt, at man har tænkt grønne åndehuller ind i lokalplanen. Ligger arbejdspladsen uden for byskiltet, er der godt nyt, for pendlere kan spadsere til S-toget ved Egedal Station på under fem minutter. Her finder I også de nærmeste handlemuligheder, så bedre bliver det ikke.
Vi arrangerer gerne en fremvisning. Kontakt os allerede i dag.