Gl. Lunderskovvej 4, 6640 Lunderskov

240 m2 landejendom

Kontant 2.195.000 kr.

Hesteejendom med jorden lige omkring ejendommen


Beliggende tæt på Skanderup og Lunderskov

Dejlig ejendom med mulighed for dyrehold. 

Drømmer du om at holde hest på egen matrikel? Måske er det på tide at folde din pladskrævende hobby ud? I givet fald er ejendommen her det ideelle sted at gøre den slags drømme til virkelighed. Her får man nemlig ikke bare et dejligt indrettet hus, som er omgivet af en pæn have med et stort drivhus, som kan anvendes til orangeri, her får man også 4 udebokse, 2 indebokse fra Rationel Staldinventar etableret i 2022, sikkerhedselhegn fra Poda omkring folden fra 2021, fold og masser af jord. 

Huset blev gennemgribende renoveret fra 2006-07, og fremstår derfor med køkken/alrum med massiv træbordplade, gulvvarme, amerikanerkøleskab (defekt), induktionsplade mv og udgang til terrassen. De to stuer, der blot adskilles af franske døre, er begge lyse, rummelige og med træparket på gulvet. Spisestuen har brændeovn, mens dagligstuen bringer naturen helt tæt på via stort gulv-til-loft vindue. Desuden stort soveværelse med skabsplads og nem adgang til badeværelse med spabadekar, dobbeltvask og stor bruseniche. Dertil bryggers med samme slags elementer som i køkkenet og plads til vaskefaciliteter. Ydermere pæn entré med trappe til førstesalen, som blev opdateret og renoveret i 2006-07, hvor det lyse badeværelse med brus med massagefunktion samt det store værelse blev etableret. 

Første salen byder på to værelser samt repos, hvor man har mulighed for at lave et mindre værelse mere, eller bare bruge rummet til hygge og afslapning. 

Der er endvidere en mindre vinkælder/viktualiekælder med plads til 2-300 flasker vin. 

Der er i 2022 installeret en luft til vand varmepumpe. 

Udendørs er have og fold på ca. 1,6 ha, mens markerne, der ligger i forlængelse af haven, er på ca. 2,8 ha. Der ligger en ridebane bagved ejendommen, som sælger har fået tilladelse til etablering af hos Kolding Kommune. Haven er anlagt med stor terrasse, det skønneste store drivhus, som kan laves til orangeri samt utrolig god plads til barneleg og spas. 
1919
Byggeår
5
Antal rum
2
Antal badeværelser
44876 m2
Grundareal

Økonomi

Kontantpris

2.195.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

2.982 kr.

Udbetaling

110.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

13,595 / 10.647 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Hanne Viuf Faaborg
home Kolding - Slotsallé

Indehaver, Ejendomsmægler

hannef@home.dk

75520311

75520311