Yderst charmerende murermestervilla med central beliggenhed, både kort afstand til banegården,
Madsbyparken og flere indkøbsmuligheder. Fredericias smukke voldanlæg og midtbyen kan ligeledes nås inden for få minutters gang.
Ejendommen er gennem sælgers ejertid løbende renoveret, og fremstår i dag lys og moderne. Her kan bl.a. nævnes udskiftning af tag, vinduer og el, køkken, gæstetoilet og badeværelse, flisebelægning etc.
Endvidere er der utrolig smukke trægulve i huset.
Boligen er indrettet med entré, fordelergang, gæstetoilet med gulvvarme, 2 stuer ensuite, den ene med udgang til skøn sydvendt solterrasse, spisestue i åben forbindelse med lyst køkken.
På 1.salen finder vi fordelergang, rummeligt badeværelse med brus og gulvvarme og endvidere er der 3 gode værelser. Ejendommens kælder fremstår i god stand og indeholder toilet, vaskerum, værksted og flere anvendelige disponible rum.
Den flisebelagte have er bl.a. indrettet med en stor sydvendt terrasse samt utrolig hyggelig overdækning.
Til ejendommen hører desuden carport og godt skur.