Her er et hjem skabt med en sjælden grad af omhu, passion og kompromisløshed. Her er intet tilfældigt. Hver eneste linje, samling og materialevalg er resultatet af et skarpt arkitektonisk blik og en tålmodig proces, hvor kvalitet og æstetik har været styrende hele vejen.
Ejendommen er tegnet af arkitekt Tue Foged fra EFFEKT, kendt for projekter som Skovtårnet, og opført af HHM, som er specialiseret i individuelle kvalitetshuse. Resultatet er et hjem, hvor moderne arkitektur møder klassisk dansk byggeskik, og hvor hver eneste detalje er udført med stor præcision.
Planløsningen er ideel til familien med to børn og byder på en indbydende hall, spisestue og dagligstue adskilt af lydtætte skydedøre. Husets naturlige samlingspunkt er det store køkkenalrum med kaffestation og markant køkkenø. Køkkenet er fra Kustom House i naturolieret eg og udstyret med BORA Professional med Teppanyaki.
Børneafdelingen rummer to gode værelser og et lækkert badeværelse. På førstesalen findes en åben repos med adgang til værelse og udgang til en solrig altan. Forældrene har deres egen rolige afdeling med walk-through garderobe, soveværelse med fransk altan samt privat badeværelse med kar og brus indrettet med armaturer fra VOLA.
Materialevalget er gennemført i absolut topklasse. Gulvene er brede HeartOak-planker fra Dinesen – samme type som blandt andet findes på Noma. Dinesen-træet går igen i trappe, specialdetaljer og terrasse, mens hoved- og skydedøre er udført i massiv eg af VAHLE.
Arkitekturen fremstår smukt i terrakottafarvede mursten fra Egernsund Wienerberger. Belysningen er nøje udvalgt med spots fra FaustLight samt udendørslamperne Eklipta, designet af Arne Jacobsen.Boligen er desuden udstyret med sauna, praktisk teknikum med vaskefaciliteter og husets energisystem med jordvarme samt ventilationsanlæg, blødgøringsanlæg, solceller med batterilagring og ladestander til elbil.
Haven ligger beskyttet med gode læforhold og smuk aftensol. Herfra høres havets brusen, mens trafikken fra Strandvejen ikke mærkes. I haven findes både køkkenhave samt frugt- og bærbuske. Desuden er der stort, isoleret redskabsskur.
Ejendommen ligger roligt for enden af Bukkeballevej med få skridt til strand og ny badebro, som man har andel i – en sjælden kombination af arkitektonisk kvalitet, familievenlig planløsning og attraktiv kystnær beliggenhed.