HORNUMKÆR - HORNSYLD/STOUBY
Lystejendom på 3.3 ha stor grund med skov
"Gl. Hornumkær" er en lystejendom mellem Vejle og Horsens med gode muligheder for udlejning - alternativt som renoveringsprojekt eller som byggegrund. Mulighederne er mange!
Ejendommen er opført i 1880 som en samlet bolig, men er siden blevet opdelt i 2 enheder med i alt 3 lejemål. Ejendommen har et samlet boligareal iflg. energikonsulent på 477m2, hvoraf 37m2 er udnyttet tagetage.
Boligen fremstår i dag med 3 gode lejemål i varierende størrelser medtilhørende lejekontrakter - den ene er dog ledig pt. og de andre kan opsiges med max 6 måneders varsel.
Herudover tilhører en 88m2 garagebygning med 3 garager og et redskabsrum.
Grunden på i alt 3.3. ha består mest af skov med smukke stier, og hver lejer har sit eget havestykke.
Ejendommen ligger tilbagetrukket fra vejen og ligger helt idyllisk med stor sydvendt gårdsplads omgivet af de smukke træer på grunden. Omkring ejendommen er der smuk natur og god udsigt udover de omkringliggende marker.
Fra adressen er der godt fire kilometer til idrætsfaciliteter og indkøbsmuligheder i Hornsyld. Vejle og Horsens med motorvejen ligger blot et kvarters kørsel herfra.
Ejendommen har egen vandbrønd med vandanalyse fra 2017.
Ejendommen opvarmes om vinteren med træfyr og ellers med olie. Der forefindes 2 oliefyr på ejendommen. Samlet forbrug for alle er ca. 33.000 om året.
Her får du en god mulighed for at få et fantastisk afkast af din investering samtidig med en forholdsvis nem vedligeholdelse.
Kontakt home Juelsminde på tlf. 7370 7130 for en fremvisning.