Sjældent udbudt villa beliggende midt i Sdr. Bjert
Få den skønneste udsigt over eng, by og marker med Binderup Mølleå for enden
Få følelsen af at befinde jer i Italien, i jeres eget hus, beliggende midt i Sdr. Bjert. Klokkehøj 11 er opført i 1986 med inspiration fra arkitekten og ejerens store forkærlighed for netop Italien – det antikke Italien især.
Husets er opført med tanke på det romerske atriumhus, hvor huset vender ”ryggen” mod gaden – Klokkehøj – og åbner sig ud mod atriumgården (udestuen). Netop udestuen er det centrale leverum, hvor man kan nyde ikke mindst lyset fra oven, hvor man ser lige op i himlen, og hyggen fra palmerne der gror helt op i loftshøjde. Udestuen har i sommerperioden næsten et italiensk subtropisk klima. Bliver der for varmt kan taget åbnes.
Foran udestuen er der terrasse/loggia, som er overdækket med teglsten, her er køligt på de varme dage.
Huset er opført i gode materialer og efter god håndværksmæssig tradition bl.a. er ydervæggene fuldmurede. Gulvene i entreen er 2 cm romersk travertin og badeværelsesgulvet er italiensk marmor.
Klokkehøj er en lukket og rolig vej, hvor børnene trygt kan færdes. Samtidig er der gode muligheder for at gå til skole, ned i sportshallen eller til indkøb i Rema 1000 via stierne. Derudover er der kort afstand til dejlige badestrande ved Bjert, Binderup og Grønninghoved. Naturen har I lige udenfor døren.
Huset er indrettet med to store soveværelser og badeværelse. Køkken med spiseplads og udgang til udestuen. Stor stue, hvor det er en oplagt mulighed at lave et værelse mere. Bryggers med direkte udgang til garage.
På Klokkehøj 11 får I en villa, der ikke er som alle andre, en fantastisk udsigt over åbne vidder og samtidig en god og central beliggenhed i et fantastisk skønt lokalsamfund. En ejendom der skal opleves.