Urmager Mæhls fantastiske byhus med udsigt
Møllebakken 16, 4400 Kalundborg
Er du en ægte indretningsnørd der aldrig bliver træt af boligtrends og som bruger oceaner af tid på at surfe rundt på boligblogs for at samle ideer til din drømmevilla –så vil du elske urmager Mæhls meget præsentable og smukke byhus der blev opført i 1926 som et 2 families hus indrettet med en villa med kælder og så en selvstændig lejlighed på førstesalen som i dag er inddraget til boligdelen.
Du får et boligareal på 146 kvm + en god og brugbar kælder på 85 kvm hvor du kan jonglere med skønne tapeter, farver og ideer efter eget valg. Lyset fosser ind af de store vinduer i hele huset og du vil aldrig få nok af den smukke udsigt over byen og vandet mod syd og skoven mod nord.
Indretningen er som følger: Vindfang –entrémed trappe til stue- og kælderplan –gæstetoilet –originalt køkken –spisestue –stor stue med udsigt og karnap. Førstesalen er indrettet ned et repos –badeværelse med kar –mellemgang (tidligere køkken) –stort soveværelse med skabsvæg –værelse med adgang til depotrum (walk in). Kælderplanen på 85 kvm byder på et badeværelse med brus –vaskerum –værksted –kontor –depotrum - havestue med brændeovn og udgang til en meget stor sydvendt lukket gårdhave miljø anlagt med fliser.
På grundens sydside mod den stilfærdige vej er der en garage + udgang til vejen hvor du kan springe på Møllebakketrapperne og være nede på hovedstrøget i Kalundborg på 180 sekunder.
Via lille blind stikvej på ejendommens nordlige side er det muligt at parkere når du får gæster.
Det store park- og skovanlæg ved Møllebakken ligger lige i baghaven.
Fantastisk villa med en vanedannende beliggenhed.