Nyopført kolonihave fra 2020 med fantastisk beliggenhed lige op til Nørreskov
Skønt terrassemiljø og dejlig ugenert have
Kunne du godt tænke dig et sted hvor du kan koble fuldstændig af, fra hverdagens travlheder, så er der rigtig god grund til at kigge nærmere på denne skønne kolonihave. Skovlyvej 58 er det perfekte åndehul, som kombinerer nærhed til både skov, vand og bymidte.
Kolonihaveforeningen Skovly er beliggende lige op af Nørreskov. På under 1 min. fra kolonihaven befinder du dig derfor på en af de mange stier, som fører dig rundt i skoven. Nørreskov er kendetegnet ved dens mange muligheder. Her finder du bl.a. løberuter, mountainbike spor, naturlegeplads, forhindringsbane, dyrehaven og Gorilla Park. Stierne fører dig ligeledes ned til Skyttehushaven og Vejle Fjord, hvorfra du kun har kort afstand ind til Vejle Lystbådhavn. Alt i alt en fantastisk beliggenhed, hvis du godt kan lide at færdes i naturen.
Kolonihaven er opført i 2020 og byder på et stort opholdsrum med the køkken. Herudover har du et toilet og er redskabsrum. Bemærk at den i dag ikke er tilkoblet el, men der er let mulighed for dette.
Haven har også fået den helt store tur, således den i dag er yderst funktionel. Den er opdelt i flere afdelinger, således der både er mulighed for at spille bold på græsplænen, dyrke forskellige ting i plantekasserne, nyde solen på den store træterrasse eller have en stor gril stående i det lille redskabskur, som dermed kan fungere som udekøkken.
Alt i alt en kolonihave som fremstår i rigtig god stand og direkte klar til at blive anvendt hen over sommeren.
BEMÆRK at der er krav til bopæl i Vejle Kommune, for at de kan erhverve dig denne.
Kontakt home Vejle på 75 82 28 11 for en fremvisning.