Moderne udsigtslejlighed i det tidligere Hotel Hvide Hus
Skøn lejlighed i arkitekttegnet ejendom
Moderne lejligheder i en ejendom med historie. Allerede dét lyder i sig selv glimrende, men det bliver faktisk bedre endnu. Det tidligere Hotel Hvide Hus, som nu er ombygget til ejerlejligheder, ligger nemlig virkelig skønt nær Ebeltoft Vig med flot udsigt.
Stregerne til Hvide Hus har det anerkendte aarhusianske arkitektfirma Friis & Moltke slået, og ejendommen fra 1962 følger et elegant og klassisk udtryk, der på én og samme tid er både periodetypisk og tidløst. Linjerne er rene, mens de store, vestvendte vinduespartier mod vandet sikrer både lysindfald og udsigt i særklasse – og det er uanset, hvilken af de nye lejligheder, du falder for.
Det er heller ikke svært at forstå, hvorfor man i sin tid besluttede at lægge et hotel lige her. En kort spadseretur er alt, der adskiller dig fra vandet, og hele området nyder et helt fantastisk vue over vigen mod Mols Bjerge. Samtidig er adressen central og tilbyder kort afstand til Ebeltofts stemningsfulde, brostensbelagte bykerne, hvor de mange restauranter og specialbutikker altid lader nye oplevelse stå på spring. Rent praktisk har du Føtex ved hånden, mens golfbanen folder sig ud et par hundrede meter fra hoveddøren.
Denne lejlighed er én af 14 hvis moderne materialevalg er meget identisk med de andre i bebyggelsen, men hvor de respektive udformninger er individuelle. Det gode lysindfald er fællestræk for alle boligerne, og det samme gælder de åbne rumforløb. Køkkenet er elegant integreret i opholdsafdelingen, og det moderne inventar skaber reference til de rene linjer, som selve ejendommen er udført i. Du kan samtidig glæde dig over et gennemført fokus på kvalitetsmaterialer, blandt andet i form af gode hårde hvidevarer. Badeværelserne er ydermere tilført et flot, afdæmpet udtryk med askegrå fliser på gulvet og i brusenichen.
Du bydes velkommen i en fordelingsgang, hvor det ene værelse ligger til højre hånd og badeværelset til venstre. Fra gangen er der også adgang til det indbydende opholdsområde med køkken samt lejlighedens soveværelse. Fra opholdsområdet er der udgang til skøn altan.
Visualisering med møbler er lavet af fotografen.
Kontakt os for en fremvisning