home ejerlejlighedsprisindeks for december 2011

Lejlighedspriserne længere ned i december

Resumé:

  • Ifølge homes ejerlejlighedsprisindeks faldt priserne på ejerlejligheder på landsplan med 1,1 % (sæsonkorrigeret) fra november til december - når man måler prisudviklingen som et tremåneders glidende gennemsnit.
  • I 4. kvartal faldt priserne sammenlagt med 1,9 % i forhold til 3. kvartal.
  • December måneds prisfald betyder, at priserne ved udgangen af 2011 var 5,8 % lavere end ved årets begyndelse.
  • Faldende priser i Region Hovedstaden bidrog til prisfaldet, mens lejlighedspriserne i Region Midtjylland var omtrent uændrede.

 

homes ejerlejlighedsprisindeks for december viser, at handelspriserne på landsplan faldt med 1,1% (sæsonkorrigeret) fra november til december- målt som et tremåneders glidende gennemsnit. 4. kvartal bød dermed på et samlet prisfald på 1,9 % i forhold til 3. kvartal.

 

Se home ejerlejlighedsprisindeks for december 2011 (pdf)

 

Priserne faldt i 8 ud af 12 måneder i 2011. I forhold til begyndelsen af året var priserne 5,8 % lavere ved årets udgang.

 

Ejerlejlighedspriserne ligger med de seneste prisfald 29 % fra toppen i august 2006. Det betyder, at en gennemsnitlig ejerlejlighed på 85 kvm. nu koster 1.530.000 kr. Det er omkring 630.000 kr. mindre, end den gjorde på toppen i 2006, hvor prisen var 2.160.000 kr.

 

Den regionale udvikling
homes ejerlejlighedsprisindeks for hele landet er primært drevet af prisudviklingen i København og Aarhus. Således udgør handlerne i Hovedstadsregionen ca. 60 % af de samlede handler, mens Region Midtjylland udgør ca. 20 %. Det bør dog bemærkes, at teknik omkring sæsonkorrektion gør, at prisudviklingen på landsplan kan afvige fra den samlede udvikling i København og Aarhus.

 

Vender vi blikket mod den regionale prisudvikling, viser homes ejerlejlighedsprisindeks, at ejerlejlighedspriserne i december faldt med 0,8 % i Region Hovedstaden og steg med 0,1 % i Region Midtjylland.

 

Den seneste prisudvikling betyder, at en typisk lejlighed på 85 kvm. i Region Hovedstaden nu koster 1.730.000 kr. Det er knap 110.000 kr. mere, end da priserne ramte bunden i 2009. Det svarer til en prisstigning på omkring 6,7 %. Det er imidlertid omkring 916.000 kr. eller 34,6 % mindre i forhold til toppen i 2006.

 

I Region Midtjylland koster en typisk lejlighed på 85 kvm. i øjeblikket ca. 1.500.000 kr. Det betyder, at prisen er steget omkring 160.000 kr. siden bunden i 2009. Det er en prisstigning på godt 10,5 %. Priserne ligger omkring 270.000 kr. eller 15,2 % under niveauet fra toppen i 2006.

 

Næste home ejerlejlighedsprisindeks, der medtager januar måneds handler, forventes at blive udgivet medio februar.

 

Yderligere oplysninger om prisindeks:

Mads Ellegaard
Kommunikationschef, home

+ 45 50 40 50 40

mael@home.dk

 

Jens Nærvig Pedersen

Økonom, Danske Bank

+ 45 45 12 80 61

jenpe@danskebank.dk

 

Presseservice

Vi følger boligmarkedet tæt

Kontakt kommunikationsafdelingen, hvis du har brug for baggrund eller analyser om udviklingen.
Du kan altid kontakte os på tlf.: 8615 4300

Download pressefotos

Har du brug for foto til en artikel?

home mini

Kontakt kommunikationsafdelingen, så sender vi dig et foto i den ønskede opløsning.

 
 
Server: home.dk