Verdens bedste nyheder

home støtter FN og bringer verdens bedste nyheder

 

home støtter op omkring FN-initiativet "Verdens bedste nyheder". Det sker med et ønske om at øge fokus på de gode ting, der kan gøres for at nå FNs målsætninger for 2015.

 

Et af målene er, at de fattige i verden skal have bedre boligforhold.Vores andel er, at vi - ved at sætte fokus på de fattige landes bolignød - sammen kan bidrage til, at dem der har det svært, får bedre levevilkår.

 

Da home som bekendt er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde, er det naturligt for os at fokusere på de fremskridt, der er sket på boligområdet.

 

 

Med andre ord gøres der meget for at forbedre boligsituationen rundt om i verden - og det virker.

Det er et vigtigt og konkret skridt på vejen mod opfyldelsen af en af menneskerettighederne, hvor bolig sættes på linje med føde og lægehjælp, da boligen er centrum og betingelsen for vores eksistens.

 

Tak for din opmærksomhed. Den alene er med til at gøre verdens bedste nyheder endnu bedre. Vi håber, at du vil bruge et par minutter på at læse de tre nyheder og glædes over de fremskridt der bliver gjort for hjemløse og beboere i slumområderne i den tredje verden.

Læs mere på www.verdensbedstenyheder.dk .

 

rosette

Svar og vind

Megafon Foto: Colourbox

Vi mangler din stemme i home Boligpanel. Svar på spørgsmål og vind flotte præmier.

Nyhedsbrev

Få information om boligmarkedet direkte i din indbakke.

Få svar på dit spørgsmål

Skriv til vores brevkasse. homes eksperter sidder klar til at svare dig.

 
 
Server: home.dk